#1 28.09.2017 15.13.25

dare023
Član
Registrovan: 12.04.2013

[Rešeno] Prebacio sam Arch na SSD, ali grub neće da ga butuje

Ubacio sam danas SSD na mesto DVD drajva na laptopu, uradio rsync za root i home, osim što su mi se podešavanja resetovala (potpuno nebitno)  - radi.
Problem je što radi samo ako ga izaberem u boot meniju, preko grub-a neće.
Znači, priliko butovanja stisnem F12, dobijem onaj meni za menjanje boot redosleda, odaberem SSD i evo radi pišem sa njega.
Instalirao sam grub, prošlo je bez grešaka.
E sad, kako da napravim da ide direktno na ovaj hard, razumem da ću verovatno morati preko grub-a jer u BIOS-u se u boot meniju ne vidi SDD, već CD.
Nije bitno ako grub mora da ostane na starom disku, i da taj bude prvi dok god se sistem podiže sa ssd-a.

Sistem sa starog diska se podiže najnormalinje preko grub-a.

Ovo je stari grub.cfg (starom disku)
https://pastebin.com/embed_js/b5LgiSqK

Ovo je novi grub.cfg (na novom disku)
https://pastebin.com/embed_js/YZuKAMjf

lsblk

[darko@laptop ~]$ lsblk
NAME   MAJ:MIN RM   SIZE RO TYPE MOUNTPOINT
sda      8:0    0 232,9G  0 disk 
├─sda1   8:1    0   100M  0 part 
├─sda2   8:2    0  48,8G  0 part 
├─sda3   8:3    0     2G  0 part [SWAP]                                                 
└─sda4   8:4    0   182G  0 part /run/media/darko/home                                  
sdc      8:32   0 111,8G  0 disk                                                        
├─sdc1   8:33   0  68,2G  0 part /                                                      
└─sdc2   8:34   0  43,6G  0 part /home 

SSD je sdc
sda je stari disk
sda1 je /boot
sda2 je /

Ako može malo pomoći?
Hvala.

Poslednja promena dare023 (30.09.2017 09.04.24)

Odjavljen

#2 28.09.2017 16.25.01

Xabre
Administrator
Iz: Užice
Registrovan: 14.04.2013

Odgovor: [Rešeno] Prebacio sam Arch na SSD, ali grub neće da ga butuje

Problem je u laptopu. Tačnije rečeneo, „it's not a bug, it's a feature“.
Optički drajv je obično vezan preko USB magistrale i bootovanje nije dozvoljeno u BIOS-u/UEFI-ju (očekuje optički disk na tom mestu,ne HDD ili SDD).
Rešenje je da SSD staviš na mesto hard diska, a hard disk u fioku (caddy), tj. zameniš mesta.

HP ProBook 450 G1 |  Intel Core i3-4000M | 8GB DDR3 RAM @1600MHz | Intel HD4600 + AMD Radeon 8750M | KDE plasma 5
Life's a bitch, but root password helps.
<*>Univerzalno rešenje svih problema: RTFM/W - Read The Fucking Manual/Wiki<*>

Odjavljen

#3 28.09.2017 16.28.46

dare023
Član

Uh.
Hvala.

Odjavljen

#4 28.09.2017 19.42.18

dare023
Član

Jedno pitanje, kada budem prebacio diskove na svoja mesta, kako da na SSD koji će biti glavni disk izmenjam fstab i reinstaliram grub?
Sad sam stigao kući i poušao da butujem Arch instalacioni disk koji sam stavio na usb.
Sve se podigne normalno ali dobijem ovo:

[rootfs ]#

Nekako mislim da bi trebalo da mogu da mountujem particije uradim chroot i prpravim šta treba i uradim grub-mkconfig? Kao kod instalacije?
Kad se podigne usb izabrao sam prvu opciju.

Odjavljen

#5 28.09.2017 20.41.05

combuster
Administrator
Iz: Kraljevo
Registrovan: 08.04.2013
Website

Fstab ne moras da modifikujes ako si dodao switch-eve prilikom izdavanja genfstab komande koje ti za definisanje particija koriste UUID ili LABEL (pod uslovom da je label jedinstven). Ako nisi (vec ti stoji /dev/sdx) onda pokreni genfstab komandu za live usb nakon mount-ovanja root particije, a pre chroot-a. Sto se instalacije grub-a tice - to je jednostavno, samo u chroot-u pokrenes ponovo grub-install i grub-mkconfig (mozda i ne moras, ali nije zgoreg da uradis jos jednom, mozda ti ustedi jedan restart i dizanje zive instalacije iznova).

Odjavljen

#6 28.09.2017 20.54.13

dare023
Član

Pa nekako  mi je sve to jasno, ali kad se učita instalacija sa usb -a ne mogu da mountujem ništa?
Mislim, ne mogu ništa da mountujem iz /dev/sdx.
Sad sam i preumoran, probaću sutra kad prebacim diskove, sad sam promenio nazive particija da se slažu, stari disk je /dev/sda, pa sam stavio tako.  (/dev/sda1 i /dev/sda2)
Mislim, mountovao sam particiju u  "stari" Arch i izmenjao, jer se u međuvremenu izgubio SSD iz boot menija, možda što sam vadio bateriju. Ili su gremlini. smile
Možda uspem da editujem grub liniju kad se podigne pa dignem sistem i onda dalje već ne bi trebao da bude problem?
Da li je dovoljno da kad se digne grub stisnem  "e" i onda izmenjam tu jednu liniju da bude kao na starom Archu?
U principu da zamenim

hd2,msdos1 

sa ovim iz "starog" grub.cfg

hd0,msdos1 

Odjavljen

#7 28.09.2017 22.18.33

combuster
Administrator
Website

Nije ti dobar grub.cfg. Ako pogledas blize UUID root particije ti je isti i na starom i na novom grub-u a to ne bi smeo da bude slucaj. Ti jesi odradio rsync sa starog root-a na novi ali ti UUID particije na starom i novom disku nije isti. Ili je isti grub.cfg (tj nisi odradio grub-mkconfig -o /putanja/grub.cfg nakon rsync-a) ili si dva puta paste-ovao isti grub.cfg na pastebin smile

Ja, da sam na tvom mestu, bih privremeno otkacio stari hard disk u totalu, sredio da se sistem lepo dize sa ssd-a (grub, fstab ako je potrebno, komplet) i onda dodao stari hard disk i particionisao ga iznova (ako hoces da ga koristis kao disk za backup/storage).

Odjavljen

#8 29.09.2017 08.06.55

dare023
Član

Jeste izgleda sam stvio dva puta isti fajl, ispravio sam.
@combuster: tako će izgleda i biti. Ali bar da probam da iskoritim ovo što je već na disku.

Poslednja promena dare023 (29.09.2017 08.21.54)

Odjavljen

#9 29.09.2017 10.58.22

dare023
Član

Radi, bar mi se čini da je sve ok. Naravno, ako izuzmemo da su podešavanja resetovana, što i ne mora da bude loše.
Pogrešio sam u jednoj stvari: stari hard je bio prepoznat kao /dev/sda a SSD kao /dev/sdb (naravno iz meni nepoznatog razloga).
Ja sam na SSD promenio mountovanje na sda, tako da kad sam dobio grub sa SDD-a izmenjao sam tu jednu liniju i dobio sam  maitenance mod.
Odatle sam sredio fstab, regenerisao grub i eto ga, fercera. Nije baš kao da sam kupio novi laptop, ali fluidnije i brže kudikamo.
Stari hard se lepo mountuje iz fstab.
Hvala na pomoći, nadam se da vas neću gnjaviti jedno vreme.

Odjavljen

#10 29.09.2017 16.36.30

combuster
Administrator
Website

Ma da, moramo da migriramo jer hardver prsti na sve strane od opterecenja tongue

Drago mi je da si resio problem. Ovakve stvari oko particionisanja prilikom dodavanja novih diskova ume da bude gadna, zato se preporucuje oprez i cesto pracenje izlaza fdisk komande.

Odjavljen

Podnožje foruma

Pokreće me FluxBB