#1 25.06.2017 15.10.10

marko.munze
Član
Registrovan: 24.06.2017

Rad sa aplikacijama u archu

Pozdrav svima. Ja sam početnik, barem što se archa tiče, ma da mogu da kažem da imam iskustva sa radom u linuxu. Radio sam na fedori, i ubuntu. Čitao sam ona vaša uputstva za instalaciju arch linuxa i pre nego li se rešim da ga instaliram moram postaviti jedno banalno pitanje. Koliko ja razumem arch se instalira bez ikakvog grafičkog okruženja. Rad se zasniva na rad u konzoli. Zanima me onda kako se ponašaju aplikacije, koje imaju grafičko okruženje. Pre svega mislim na neke programe za obradu zvuka i td. Naveo sam ovo samo kao primer.Ne znam kako bilo koja savremena aplikacija radi bez grafike i ikonica? U napred hvala svima na odgovoru.

Odjavljen

#2 25.06.2017 16.27.56

Xabre
Administrator
Iz: Užice
Registrovan: 14.04.2013

Odgovor: Rad sa aplikacijama u archu

Arch dolazi sa minimalnim sistemom, a na tebi je da instaliraš šta ti je potrebno, što uključuje i grafičko okruženje.

HP ProBook 450 G1 |  Intel Core i3-4000M | 8GB DDR3 RAM @1600MHz | Intel HD4600 + AMD Radeon 8750M | KDE plasma 5
Life's a bitch, but root password helps.
<*>Univerzalno rešenje svih problema: RTFM/W - Read The Fucking Manual/Wiki<*>

Odjavljen

#3 25.06.2017 16.43.35

marko.munze
Član

To mi je jasno još kako sam čuo za arch linux. Suština mog pitanja glasi kako je moguće raditi u nekim aplikacijama bez ikakvog grafičkog okruženja? Većina novih aplikacija je predviđena za rad sa mišem.

Odjavljen

#4 25.06.2017 16.57.50

Xabre
Administrator

Pa, mislim, zar nije logično? Ako aplikacija zahteva grafičko okruženje, ne razumem u čemu je dilema?

Tek da malo skrenem pažnju na nešto: grafičko okruženje dobijaš i kada instaliraš samo X server. To baš i nije vrhunsko rešenje prema današnjim standardima, ali je i dalje grafičko okruženje, pa makar to bio i goli minumum.
Ali u svakom slučaju ne možeš očekivati da aplikacija koja je napravjena za grafički rad radi u terminalu.

HP ProBook 450 G1 |  Intel Core i3-4000M | 8GB DDR3 RAM @1600MHz | Intel HD4600 + AMD Radeon 8750M | KDE plasma 5

Odjavljen

#5 25.06.2017 18.37.06

combuster
Administrator
Iz: Kraljevo
Registrovan: 08.04.2013
Website

Da, cela stvar ume da bude malo zbunjujuca u samom startu.

Arch instalacija, koju pokrenes sa usb-a ili cd-a, instalira samo osnovni sistem - ako ne zalazimo u to od cega se on sve sastoji - ono sto ti vidis je terminal - bez grafickog okruzenja. Od te osnove (koju da bi instalirao uopste treba da imas konfigurisanu mrezu i dostupan izlaz na internet) putem upravljaca paketa koji se na Arch-u naziva pacman - povlacis ostatak koji ti je neophodan za svakodnevni rad. To ukljucuje graficko okruzenje (GNOME, KDE, Xfce, ti biras) kao i sve propratne aplikacije.

Za razliku od Fedore i Ubuntu-a gde si ovo sve imao spakovano vec po samoj instalaciji - Arch ti dopusta da sam slozis kockice koje ti odgovaraju. Ako ti se vise svidja KDE od GNOME-a, morao si za Fedoru i Ubuntu da preuzmes i instaliras neki od takozvanih spinova (Fedora KDE spin, Kubuntu itd...). Arch ima samo jedan instaler, a ti kasnije pomocu pacman-a sam instaliras sta ti odgovara (to ponegde podrazumeva i da sam konfigurises okruzenje, stvari tipa podesavanje display managera da se startuje sam po startovanju sistema).

Arch mozes sam da instaliras i konfigurises, nije uopste tesko, ali je neophodno da poznajes neke osnovne komponente od kojih se Linux za desktop upotrebu sastoji. DE - Desktop Environment (Gnome, KDE, Xfce itd...), WM - Window Manager (kwin, mutter, i3), DM - Display Manager (gdm, lightdm) itd...

Ako te ovaj deo ne interesuje - Arch nije najbolje resenje za tebe, a ako te zanima - imas dosta toga objasnjeno u odeljcima:

https://wiki.archlinux.org/index.php/Ca … vironments
https://wiki.archlinux.org/index.php/Category:Kernel
https://wiki.archlinux.org/index.php/Ca … management
https://wiki.archlinux.org/index.php/Category:X_server
https://wiki.archlinux.org/index.php/Ca … m_services

Ako te interesuje jos nesto pitaj slobodno.

Pozdrav!

Odjavljen

#6 25.06.2017 23.21.03

marko.munze
Član

Moram priznati da nisam baš tako često nailazio na tako iscrpne odgovore na linux forumima. Ovo što si mi poslao ću ovih dana da proučim. Čitao sam uputstvo za instalaciju archa na ovom sajtu, ali to je neko izgleda mnogo staro izdanje. Sve ovo što si napisao me itekako interesuje zbog toga i hoću da se okušam na archu. Jedini mogući objektivni problem je to što sam čitao tamo na vašoj viki stranici da je potrebno imati kablovsku, tj. lan vezu a ja nemam takvu internet vezu već bežičnu, odnosno vifi, koji je dosta brz.
Mislim da se nismo dobro razumeli. Mogu li aplikacije u archu da rade bez ikakvog grafičkog okruženja. Ova priča oko grafičkih okruženja mi je jasna isto kao što mi je jasno i to da se arch instalira isključivo iz terminala i da sam ne postavlja nikakva pitanja već mu mi zadajemo komande.

Odjavljen

#7 25.06.2017 23.31.29

calexx
Član
Registrovan: 24.04.2014

Ова варијанта баш и није омиљена овде али ајде ... постоје и скрипте код којих те скоро све пита па бираш и инсталираш. Ја сам од оних који не желе да науче основу инсталације, нити ми је то потребно за неку будућност пошто сам превише матор да ми је потребно учење те врсте, зато сам користио тај начин и добио Арчија са свим оним што ми је потребно. За оне који хоће да то науче је свакако боље да знају шта раде и може да им користи уобичајен начин где се иде редом.
Да би неки програм радио, потребно је и графичко окружење за које је намењен па заборави на покретање већине тих програма без овога.

Odjavljen

#8 25.06.2017 23.37.32

Xabre
Administrator

Ehm, ti i dalje ne razumeš. smile
Potoje aplikacije za terminal (nano, less, sudo, isl) i postoje aplikacije za grafičko okruženje, bilo X bilo Wayland (fierfox, mplayer, gimp, itd.).
Ako je aplikacija pisana za grafičko okruženje, ne može raditi bez grafičkog okruženja, pa makar ono bilo i najminimalnije moguće
Jednostavno ne razumem šta tu nije jasno?

Takođe. za instalaciju nije potrebna kablovska veza, već uspostavljena veza sa interetom, pa ma koja to veza bila. Wifi je sasvim ok. Razlog zbog kog neki obično kažu da treba preko kabla je u tome što ne čitaju kako uspostaviti WiFi vezu, a preko kabla je ubodeš i gotovo.

Odjavljen

#9 26.06.2017 00.29.39

marko.munze
Član

Sada mi je sve jasno. Čak sam se još više učvrstio u nameri da isprobam arčia. Prvo da malo izučim ovu dokumentaciju, koju mi je admin. poslao. Jasno mi je i ovo oko grafičkog okruženja. Malo me plaše ove stvari oko komfigurisanja sistema i mreže, ali valjdasreća prati hrabre.
Još samo da pitam znate li neki hardver ili nešto što arch ne prepoznaje ili sa čime neće da radi? Nadam se da moja mašina ima dovoljno snage. U pitanju je toshiba. Intel core i 5 na 8 gb. rama ddr 3. Želim da instaliram isključivo 64 bitni sistem.

Odjavljen

#10 26.06.2017 06.15.15

combuster
Administrator
Iz: Kraljevo
Registrovan: 08.04.2013
Website

Probaj da instaliras, ako naidjes na parce hardvera koje ne funkcionise - javi.

Sto se wikija tice, Arch ima odlicnu dokumentaciju (na engleskom), za prevod kompletnog wikija treba dosta vremena i truda, a i wiki je "ziva stvar", menja se tokom vremena, tako da bez jake/brojne ekipe koja bi na ovome radila konstantno - bolje je i ne pokusavati. Engleski je u svakom slucaju "preporucljivo" znati ako te ovakve stvari interesuju. Sa druge strane, ako ti treba pomoc u bilo cemu vezano za Arch, ovde je mozes dobiti ukoliko je jasno da si se potrudio da resis problem, ali je negde zapelo.

Odjavljen

Podnožje foruma

Pokreće me FluxBB