Nije Vam dozvoljena prijava.

#1 01.09.2015 07.57.13

infinity
Član
Registrovan: 01.09.2015

Diskusija o derivatima na Archlinux-rs forumu (bilo:Drajveri)

Pozdrav drugari znam da je ovo arch linux forum, ja imam pitanje za antergos linux koji je u sustini baziran na arcu tako da bi trebalo da bude isto..
zanima me kako da pronadjem i instaliram drajvere za graficku karticu ? (i sve ostale koji su neophodni) hvala smile

Odjavljen

#2 01.09.2015 08.15.03

branko
Administrator
Iz: Niš
Registrovan: 11.04.2013

Odgovor: Diskusija o derivatima na Archlinux-rs forumu (bilo:Drajveri)

Zdravo,

Ovde imas sve sto ti treba:
https://wiki.archlinux.org/index.php/Xo … stallation

Baci pogled, mozda Antergos dolazi sa nekim Antergos specific tool-om za automatsku detekciju i installaciju drajvera. Nesto slicno kao sto ima Ubuntu "Additional Drivers" applikaciju.

Neo: "You ever have that feeling where you're not sure if you're awake or still dreaming?"

Odjavljen

#3 01.09.2015 11.59.34

Xabre
Administrator
Iz: Užice
Registrovan: 14.04.2013

1. Antergos nije Arch.
2. Postoje ozbiljne razlike između Antergosa i Archa.
3. Zvanična politika Archlinuxa je davanje podrške samo za Arch Linux.

Sličnosti (čak velike) postoje, ali ne treba zbog toga izjednačavati dve nezavisne distribucije. Pitanje je za Antergosov forum, IRC kanal ili dopisnu listu.

Zatvoreno.

HP ProBook 450 G1 |  Intel Core i3-4000M | 8GB DDR3 RAM @1600MHz | Intel HD4600 + AMD Radeon 8750M | KDE plasma 5
Life's a bitch, but root password helps.
<*>Univerzalno rešenje svih problema: RTFM/W - Read The Fucking Manual/Wiki<*>

Odjavljen

#4 01.09.2015 15.08.53

branko
Administrator

http://antergos.com/wiki/miscellaneous/ … estions-2/

Q: "What is unique about Antergos?"At the system level, there is no difference between Antergos and Arch. When you run Antergos, you are running Arch Linux. The difference is a philosophical one. Where Arch is designed "for the competent Linux® user", Antergos is "for everyone".

Bez zelje da budem maliciozan, imam dva pitanja:
1. Sta je zvanicna politika Arch Linux-a i u kakvoj je ona vezi sa Arch Linux forumom?
2. Sta su dve zavisne distribucije? Navedi mi primer

Neo: "You ever have that feeling where you're not sure if you're awake or still dreaming?"

Odjavljen

#5 01.09.2015 16.33.10

Xabre
Administrator

Pogledaj samo zvanični forum, bilo koja tema gde se pominje Antergos. Zapravo nećeš ih naći pretragom, jer su sve u Kanti (Dustbin).

Izvod iz Archinuxove forumske etikete:

Arch Linux distribution support ONLY

Arch-based distributions often use different packages, package versions, repositories, and make custom system configurations surreptitiously, constituting support for such projects quite impossible on the Arch forums. Community technical support shall only be provided for the Arch Linux distribution and the Arch User Repository. Threads concerning issues with, and requesting support for, derivate distributions, or operating systems other than Arch Linux are strictly prohibited and will be closed.

Dakle, distribucije bazirane na Archlinxu, bilo nezavisne ili derivati, nisu podržane. Čak i kada se radi o vrlo sličnim derivatima kakav je Antergos.

HP ProBook 450 G1 |  Intel Core i3-4000M | 8GB DDR3 RAM @1600MHz | Intel HD4600 + AMD Radeon 8750M | KDE plasma 5

Odjavljen

#6 01.09.2015 17.48.14

combuster
Administrator
Iz: Kraljevo
Registrovan: 08.04.2013
Website

Znam brate ali malo devijacije od pravila nije na odmet, pogotovo sto mi nismo archlinux.org - ovo je mozda bio buduci archer koga smo upravo bin-ovali... Svaki korisnik Linuxa u Srbiji je zlata vredan - dok se ne pokaze suprotno smile

/edit: Ali najbitnije je da budemo jedinstveni i da podrzavamo jedni druge, tako da ova tema bi trebala da  ostane binovana, IMHO anyway...

Odjavljen

#7 01.09.2015 19.27.29

Xabre
Administrator

Što se mene tiče, ako je volja većine da ova i slične teme dopuste, neka bude tako.

Ali ipak treba biti realan, Dopustimo Antergos, zašto onda ne može Manjaro ili KaOS, ili Chakra? Obzirom da su Arčeri, makar nazivno, kompetentni korisnici Linuksa, što onda neko sa bilo koje druge distribucije ne bi došao i pitao sve što ima, ti Arčeri znaju, oni će da pomognu?

Znam barem nekolicinu domaćih foruma koji su se vremenom pretvorili u svaštare jer nije bilo jasnih granica i vizije.

Takođe. da se opet vratim na ono o kompetentnim korisnicima: jedan od najvećih aduta Archlinuxa kao distribucije je „uradi sam“ priroda, i ogroman prostor i literatura za učenje. Već sam nekoliko puta ovde na forumu isticao da su automatski instaleri i skripte kontraproduktivni jer je korisnik relativno lako snađe sa instalerom/skriptom, ali ulazi u problem gotovo odmah posle. Da bi se naučilo kako Arch u osnovama funkcioniše, treba ići redom i logično, polako, odvojiti malo vremena, ali odraditi dobro. Ukoliko korisnik nema ili jednostavno ne želi da posveti vreme (i to ne previše vremena, naprotiv) učenju, onda je Archlinux apsolutno pogrešan izbor distribucije. Ali, sa druge strane, još nisam video korisnika koji zna da brarata as Arčom, a da je imao problem sa bilo kojom drugom distribucijom (možda grešim, ali navodim prema onome što vidim u svojoj okolini).

Još jednom, da ne filozofiram previše: ako je volja i želja većine da se ova tema vrati i slične teme dozvole, neka bude tako. Teme se upravo zato i ne brišu nego ostavljaju ovde u slučaju potrebe za daljim razmatranjem.

Odjavljen

#8 01.09.2015 20.40.13

combuster
Administrator
Website

Kad smo krenuli sa ovom pricom neko iz ekipe je odmah postavio pitanje - a kakav nam je stav prema Manjaru i slicnim distroima? Ja sam tad - a i sad bio stava da ne odbijemo pomoc ali da ukazemo na to da ne podrzavamo koriscenje derivata Archa jer nemaju svrhu - iz razloga koje si ti vec naveo. E ako se lik ne "konvertuje" nego krene da bije po drugim distroima/derivatima, onda "This is Sparta" momenat big_smile

Samo nemamo mnogo korisnika da bi ih na prvu odvalili u ponor, vec da kroz diskusiju pojasnimo svoj stav. Branko mu i nije crtao osim sto mu je rekao RTFM.

Ne znam sta ostatak ekipe misli o ovome? I'm fine either way...

Odjavljen

#9 01.09.2015 22.21.01

Xabre
Administrator

Promenio sam malo naziv teme shodno toku koji je uzela, otvorio je, i iz ponora vratio na ivicu.
Čisto da ne bi bilo da se samo admini dopisuju, već da se omogući reč i drugima.

Zamolio bih samo da se vodi uljudna i argumentovana diskusija, kao do sada. Jer nije problem da se ponovo zaključa i gurne u bezdan. Hvala.

Odjavljen

#10 01.09.2015 23.01.08

branko
Administrator

Hey, ja napravi' lavinu bez zle namere. Ideja je bila da ne gradimo zid i ako nekom treba pomoc da ne delujemo odbojno.

Moj predlog je:
1. Da ne razmatramo pitanja vezana za distribucije koje nisu derivati Arch-a. Vec da temu zatvorimo sa uljudnim obrazlozenjem da bolje da odgovor potrazi na univerzalnim forumima za Linux ili na forumu za taj pomenuti distro
2. Pitanja vezana za derivate Arch-a ne bih tako lako prosledio/odbio. Tipa neki brzi savet i sa time se zavrsava. U svakom slucaju ne bih voleo da se tema razvodnjava sa npr paste-ovanjem konfiguracionih fajlova tog derivata i slicno. Ako se to ipak desi, onda ide jedna fina molba da takva pitanja ipak potrazi na nekim drugim forumima vezanim za taj distro i sa time zatvaramo temu.

Kontam da treba pomoci ko koliko moze. Ja licno se uvek radujem kada nekom mogu pomoci. Sa druge strane, sto rece Xabre necemo od Arch Linux RS foruma praviti svastara forum. Moraju da postoje jasne granice. Da se svi oko njih slozimo i da ih svi slozno branimo. Moj predlog granica preko kojih necemo da idemo je gore napisan. Malo je fleksibilniji nego sto je zvanicna Arch Linux politika, ali covek koji je dosao na Arch LInux RS forum je verovatno imao razlog zasto je bas dosao ovde.

/edit: nema nas puno. delimo slicna interesovanja i razmisljanja po pitanju software-a. pisemo se na jeziku sa ovih prostora. pisemo neke pametne stvari (uglavnom). smile smile nema razloga da uz svakodnevicu gde su susrecemo sa ljudima koji imaju dijametralno suprotne poglede po pitanju software-a ga i mi ovde d#%^@o. ajde uzivancija. veliki pozdrav

Poslednja promena branko (01.09.2015 23.15.53)

Odjavljen

#11 01.09.2015 23.15.34

combuster
Administrator
Website

Nije lavina vec ljudski dogovor oko jednog od krucijalnih stavova arch ekipe na forumu i drago mi je sto se ovo desilo. Pogotovo sto vidim kakve su reakcije (za sada od nas trojice a nadam se da ce se uskoro ukljuciti i ostali).

Odjavljen

#12 02.09.2015 00.32.20

bad63r_arch
Moderator
Iz: Novi Sad
Registrovan: 04.05.2014

Nemam nameru da se ukljucujem u diskusiju. Kao sto @combuster rece raspravljali smo o tome na administrator/moderator pod forumu. Mozda sam sada bio malo grub ali jbg. Uglavnom dogovor je bio da pustamo manjaro,archbang i ostalo da se pise o njima ali u granicama.(vecina njih/nas/mene je i pocela tako sa "necistom" instalacijom archa kao sto je manjaro itd. pa  posle kada sam se privikao na pacman i ostalo sam se prebacio na cist arch).

Nazalost , upravo smo "oterali" jednog buduceg, potencijalnog user-a i clana archlinux.rs. sad

The quieter you become the more you are able to hear.

Odjavljen

#13 02.09.2015 02.07.37

Xabre
Administrator

Oterali? Ne. Sa ovim se ne slažem.
Moja logika je prosta: treba mi pomoć oko X, tražim pomoć na forumu/dopisnoj listi/gde već posvećenom X.
Ako je korisnika pokolebao jedan nadrndani admin, onda problem i nije bio toliko značajan. smile

Nemojmo se bazirati na broju korisnika. Ako je nekom zaista potrebna pomoć vezano za Arch, ta osoba neće ovde doći rekreativno, da traži društvo i priliku za četovanje (man' se sinko četovanja). Ne, ljudi sa problemom pre svega očekuju kvalitetna rešenja i pomoć. Ne brojeve i statistiku. I sve dok je taj kvalitet na nivou i neugrožen, Archlinux Srbija nije u problemu.

Dopuštanje diskusija o drugim distribucijama i problemima tih distribucija ugrožava kvalitet diskusije o Archlinuxu na ovom forumu. Prvi i očigledan problem je pretraga. Imajući u vidu samu prirodu Arča, većina tema jako brzo zastareva. Na moderaciji je da  pripazi i savetuje korisnike da ne koriste zastaree podatke. bez obzira na to, mnogi će svejedno koristiti zastarela uputstva.
A onda kada se na sve to dodaju derivati i druge distribucije, pronalaženje podataka i rešenja relevantnih za nečiji problem postaje skoro noćna mora.

Da, priznajem, poneo sam se malo elitistički, i trebao je da malo bolje fraziram objašnjenje zatvaranja teme (u malo diplomatskijem tonu), ali videh Brankov odgovor i smatrah da je smernica bila savim dovoljna.

Takođe, sasvim sam svestan da ne forumu još uvek ima malo korisnika. Ali tu nje ključna reč „malo“ već je bitnije ono „još uvek“. Šta kad bude više korisnika, čak daleko više, jer smo kao i svi Arčeri ubeđeni u apsolutnu prednost i dominaciju ove distribucije, pa prirodno očekujemo u uvećanje članstva? Kako onda zaustaviti nešto što je bilo prihvatljivo od starta?

Oni koji me poznaju malo duže takođe znaju da pripadam onoj prastaroj sorti korisnika Linuksa u Srbiji, koji su koristili Linuks u doba dok je većina ljudi pitala jel' se to maže na 'leba ili čisti pločice u WC-u (jbt, al sam omatorio). Naravno, to mi ne daje za pravo da budem fekalija, ali mislim da imam malo slobode da podelim iskustva stečena kroz malo manje od dve decenije.
Svaka zajednica posvećena slobodnom softveru u Srbiji, bilo formalna ili neformalna, bilo po dopisnim listama, IRC kanalima ili forumima, ma bilo kom novom i popularnom mediju koji se tokom godina pojavljiva, je počela sa istom dobronamernom idejom drugarstva i širenja znanja o slobodnom softveru, bez obzira na to šta piše u imenu distribucije i kojoj je distribuciji neka web lokacija nazivno posvećena.

Eh, sad, moža se nekom neće svideti poređnje, ali to meni izuzetno liči na opštepoznate priče o srpskim slavama/prislavama/doslavama/venčanjima/sahranama/itd. Jedan je pozvan. On sa sobom dovede još jednog do troje. Naravno, dodaci samo okvirno znaju domačina i povod, ali ima da se jede i pije, to je bitno. Naravno, mi smo kao narod oduvek bili široke ruke, ko još zove tek jednog ili dva gosta? Ma bez bar 10 do 20 ne isplati se da postavljaš astal. Pa uz tih dvajes' naravno po dvoje-troje, ma skoro celo selo. Ah, da, ne zaboraviti profesionalni odred za svetkovine, đe god ima muzike, ića i pića. bude mesta i za njih. Jer ko još pamti ko je s kim stigao i ko je koga doveo. E sad jeste celo selo. Pa još kad se raja napije, eeeee...

Na kraju se svode računi, domaćin nit' je jeo nit' pio, nije imao kad služeći goste redom i bez podela, od dve pakle cigara koliko je kupio jutros, nije zapalio ni jednu, a ni jedne nema, umoran kao pas, i prosto se pita čemu sve to?
A da je odmah s vrata pitao „Kume, zvah i tebe, ili 12 sponzoruša?“, pa gde bi mu kraj bio...

Naravno, horor priče su horor priče. ali svugde postoji neki red, svugde postoje bar neka očekivanja, i svugde se očekuje da bar ispoštuješ domaćina. Red je.

Jako mi je žao što nisam uspeo da istrajem u sprovođenju ovog istog na ubuntu-rs forumu svojevremeno. Jeste da je kategorija korisnika drugačija, i jeste da je u to doba bilo daleko manje zajednica tog tipa u nas, pa čak i da je u toj zajednici broj registrovanih korisnika imao nemali uticaj na dobijanje zvaničnog statusa, ali je opet još onda trebao podvući liniju i ustanoviti neke granice. Ipak, većinski je odlučeno da pristup bude umnogome popustljiviji, a danas to rezultuje time da od pet tema barem 2 ili 3 su pitanja vezana za neki drugi distro, ili pričanje o nekom drugom distrou, pomoć jeod vrlo kvalitetne spala na upitnu, jer ima nedovoljno dubljeg znanja i razumevanja. I to mi strašno smeta.

Sa druge strane, zvanični forum Archlinuxa je ostao striktan i dosledan. Moderatori umeju da budu preki, umeju da jedu koješta, ili bar da budu viđeni kao takvi. Ali, to je posao modeatora, forum čist. I kvalitetan. Toliko kvalitetan da ne samo Arčeri, več i svi ostali svraćaju u potrazi za rešenjima ili kvalitetnim diskusijama.

tl;dr Pitanje je jednostavno: šta zapravo želimo? Meni je daleko draža i bliža poslednja priča, pre svega jer vidim da radi, i imam suviše iskustva sa „hajde da budemo drugari svima i svakom“ alternativom. Ako treba biti blago popustljiviji, makar tu napraviti granicu. jasnu granicu. Ne gledati brojeve (korisnika), već kvalitet (rešenja i pomoći). Korisnici privlače druge korisnike, tačno. Ali ni blizu onoliko koliko ih privuče kvalitet.

Odjavljen

#14 02.09.2015 23.20.22

combuster
Administrator
Website

Nemojmo se bazirati na broju korisnika.

Mene  je uvek bolela patka za ovo, niti nas neko placa po broju korisnika - niti zivimo od reklama, ovo je krenulo iz ciste zelje da Archeri osete da imaju nesto svoje i da imaju "ledja" - pomoc oko koriscenja Arch-a i nije toliko neophodna, vecina nas zna engleski (oficijalni forum je tu) a imamo i odlican wiki - malo me je iznervirala i Mint ekipa oko onog hostile takeover-a, niko nije pitao archere na ircu onda nista - i eto sta je iz svega izaslo.

Sad sta znam, da se vratim na temu, pogledaj ovo:

http://bbs.archlinux.rs/viewtopic.php?id=252

Sta da ovde nije bio arch ? Nisam ni na sekundu obratio paznju da li Beretta cepa Arch na tom cudu ili drnda Ubuntu ili CentOS. I jos gomila slicnih topica koje opet nemaju veze sa Arch-om vec sa hardverom. Glavna struna ovde je zajednistvo i zelja da se pomogne - ali ne po cenu da te neko, da izvines, zajebava ili iskazuje nepostovanje. Ako smo stava da ne podrzavamo derivate, a jesmo, ja sam za to da se ljudi malo poguraju i da im se ponudi pomoc da predju na arch, (verovatno imaju razlog zasto su presli ili poceli sa necim "laksim"). Vesti vezane za derivate ili bilo kakva navlakusa ili "flame war" oko ovoga - to bih otkidao on-sight ali do toga jos nije dolazilo (a i nadam se da nece).

To sum up, meni cifre i broj korisnika nista ne znace, ali mogucnost da nekog buduceg linuksasa (iako se zajeb'o sa Antegrosom ili Manjarom smile) u sve vecem moru gotovana i social freak-ova izvuces i pruzis mu mogucnost da skonta koliko je lepo koristiti softver koji ti omogucava da sam resis problem i thrill koji nakon toga sledi - je priceless. Secas se sebe, dok jos nije bilo neta ? Mi smo bili u prednosti, tad nije bilo facebook-a i ostalih zezancija koje odvlace paznju, bilo je ili igraj igrice i budzi masinu (windows) ili kompajliraj kernel ako para nemas za upgrade - treceg a-a smile Neka je sansa 0.5% - pfff - I'll take it...

Odjavljen

#15 14.09.2015 19.19.35

BrankoTesla
Član
Iz: Laktaši
Registrovan: 08.06.2015

Pozdrav svima, smile

Ajd da se i ja upišem na temu jer je veoma zanimljiva. Ja sam tek odnedavno na ovom forumu, i kao mlađi brat poprilično sam razmaženi gotovan. Mislim da je to logično kad tek nedavno pređeš na Arč sa Ubuntua. Dakle, ja sam na Arč prešao sa Ubuntua (kao i mnoštvo druge braće) samo iz jednog razloga - da što više naučim o Linuksu. Nisam iz IT branše pa znam next to nothing o Linuksu. Ljepota Arča je u Arč veju i taj religiozni spjev je probudio u meni istinskog Linuksaša, nekog ko je tek tad shvatio "Ja znam da ništa ne znam".

Istog momenta sam instalirao Arč, ali kao što rekoh, pošto sam gotovan, koristio sam EvoLution. neutral I krao sam na Arč forumu praveći se da imam pravi.

Kad sam shvatio da sam međed, išibao sam se po leđima, postio 40 dana na hljebu i vodi, formatirao disk i sedam dana narednih dana instalirao The Arch Way. I uspio sam. Danas mi treba sat vremena uvr' glave.

Eto to je moja ispovijest a sada da se vratim na topic. Ja sam zato da svako radi šta hoće i voli ali da ne smeta drugima. Ne smetaju mi drugi, jer sam i sam to radio (i još sam usput lagao sebe da sam ja neki Arčer - ovi su bar iskreni pa kažu kako su instalirali Arč, i koriste li neku drugu distribuciju). Onaj ko hoće da doživi 'Arč prosvjetljenje' nek se zabije u neku pećinu i meditira nad The Arch Way (koji mislim i nije više samostalna stranica u vikiju).

Dakle, ukoliko neko folira istinski Arč nema šanse da moderatori to skontaju. To što on petlja, to je njegov problem (kao što je bio i moj). Ali mislim da bi trebalo ljude upućivati na 'stazu prosvjetljenja'. Pa ako hoće neka idu Arč putem, a ako neće, nek petljaju i dalje. Problem je što ljudi koji pomažu drugima, ulažu svoje znanje i vrijeme a zauzvrat ne dobijaju ništa. Bar bi bilo pošteno onda da se ovi upute na forume svoje distribucije, pa nek tamo traže pomoć.

Evo mog prijedloga (konačno). Ja sam za to da moderatori ostave temu otvorenu neko vrijeme pa ako neko ima vremena i želje nek pomaže. Ne znam kako to tehnički ide ali ako može, onda neko vrijeme nek bude otvorena, a onda u kantu. Obavezno uljudno skrenuti pažnju, da je ovaj forum za korisnike Arča, a zatim je zatvoriti.

Eto, braćo, tol'ko od mene. E da, umalo da zaboravim - molim mog komšu iz Srpca ako ovo čita, da mi se javi. Obećao je pivo i roštilj, a sad ga niđe. big_smile

Aj' u zdravlje!

Odjavljen

#16 15.09.2015 12.08.20

calexx
Član
Registrovan: 24.04.2014

Значи прави Арчер се постаје само правом инсталацијом? Ја више волим да то ипак буде због коришћења јер је инсталација једнократан посао који траје мање или више и после се не понавља ... нарочито код стабилних система.

Остало у теми ... не видим разлог да не постоји нека тема о правим дериватима што ипак нису Chakra или KaOS који су кренули својим путем али јесу Manjaro, Antergos, Bridge, ArchBang и још неки. Сам начин инсталације и неки каснији детаљи се разликују али је све остало ту негде и може да буде од користи. Као што одговор на Ubuntu форуму може да користи вероватно свакоме ко користи Mint, тако и овде проблем са било којим Арч дериватом може да буде решен без проблема. Ваљда је то циљ форума.

Таман посла да се сад праве форуми за сваки линух посебно, требало би да их има стотине и стотине. wink

Odjavljen

#17 16.09.2015 08.23.40

pribon
Član
Registrovan: 25.04.2013

Valjda je ocigledno da je ovo cisti Arch forum. Diskusije koje se vodea koje ce se i dalje voditi, ja ih vidim, u svetlu Arch-a a ne derivata. Ima drugih foruma koji pokrivaju i ostale distribucije, tako da ako neko ima potrebe za resavanjem odredjenih problema, onda se moze tamo obratiti za pomoc.
Smatram da , onima koji to zele, treba pomoci u savladavanju ciste instalacije Arch-a kao i resavanju drugih problema.

Odjavljen

#18 16.09.2015 10.36.44

calexx
Član
Registrovan: 24.04.2014

Нисам ни мислио да се прекине са помагањем око инсталације али ... ја инсталирам Арчија само преко Хелмутове скрипте. Да ли ја сада имам Арч или не? Шта је ово што користим? У целој причи је по мени инсталација једнократан посао, осим ако неко не планира будућност као Арч инсталатер. wink

Ни Манџаро или Бриџ нису нешто далеко, користе неки свој или универзалан инсталер а онда се добије неки Арч са додацима. Мања је разлика између KDE Манџара и KDE чистог Арчија него између KDE и Gnome Арчија.

А можда ја само нисам у току са идејом форума па би требало да се одјавим јер нисам радио чисту инсталацију?

Odjavljen

#19 16.09.2015 11.52.00

bad63r_arch
Moderator

Procitajte naslov teme, procitaj tvoj post smile ?
@calexx niko ovde nije rekao da treba da se odjavis.... TO je samo misljenje jednog od korisnika i nista vise. Nemojte stvarati off topic i konfuzije oko  nicega. smile

Odjavljen

#20 16.09.2015 13.23.12

Xabre
Administrator

Ehm, još jedared da zamolim: tema je ostavljena radi diskusije i razmene argumenata. Ne radi teranja nekog ili svađe bilo kog tipa.
I na zvaničnom forumu postoji nekoliko korisnika za koje se pouzdano zna da ne koriste vanilla Arch, pa im ne smeta da diskutuju.
Ali se diskusija vodi u okviru pravila foruma i zajednice. Smisao ove naše diskusije ovde je da se ljudski dogovorimo oko tih pravila i smernica.

@calexx "Значи прави Арчер се постаје само правом инсталацијом?"

Ovde bih te zamolio da staneš na momenat i razmisliš malo o onome što ću reći.
Archlinux dostavlja nemenjan softver, uz par manjih izuzetaka. Binarni paketi su vanilla. Nema zakrpa, nema dorada specifičnih za distribuciju. Reklo bi se da naizgled nema ničeg specijalnog.
Ali upravo zato se na zvaničnom Arch forumu i ne rešavaju problemi vezani za sam softver koji se dobavlja direktno iz uzvodnih izvora. Ne. Kada postoji buba u programu X, očekuje se da ta buba bude prijavljena programerima programa X, i da se taj problem rešava sa njima. Ne na Archlinux forumu.
Praktično i suštinski, teme i problemi na zvaničnom Arč forumu koje prema tome preostaju, su vezani za pakiranje, podešavanje (Arč ne dostavlja nikave postavke ako izvorni programeri to ne čine) i menadžer paketa.

Ako se izvrši poređenje sa nekom drugom distribucijom, lako je utvrditi veliku razliku: Ubuntu, Fedora, ostali, svi oni imaju sopstvene zakrpe, sopstvene postavke, mrvice koje su izuzetno specifične za distribuciju. Zbog toga se svaka buba tretira kao problem same distribucije. Na Arču to nije tako. Tačno se zna šta je problem Arča, a šta ide programerima uzvodno.

Na kraju kad se sve svede i podvuče crta, skup Arčlinuksovih principa uobličenih u 'Arch Way' ostaje jedino pravo razgraničenje šta je Archlinux, a šta nije.
Automatizovani instaleri i pomoćne skripte, svidelo se to nama ili ne, to nisu, i postoji, u najmanju ruku, velika odbojnost prema takvom načinu sklapanja distribucije uopšteno među korisnicima Arčlinuksa.

Ali, treba biti i realan. Mnogi korisnici svejedno osećaju potrebu za automatizovanim instalerima i skriptama, nemoguće je to igorisati. Ono što je pitanje, i cilj ove teme, jeste gde treba podvući liniju. Šta je u okviru principa, šta blago odstupanje, a šta je previše i neprihvatljivo.

Na zvaničnom forumu su krenuli najednostavnijom linijom: sve što nije dostavljeno u zvaničnim Archlinuxovim riznicama nije Arch. Čak se i paketi iz AUR-a vode kao [unsupported], te tretiraju kao pomoćni, manje bitni dodaci na ono što se u binarnom obliku dostavlja kroz riznice.

Postoje derivati Archa koji su se potpuno odvojili. Chakra, Manjaro, itd. Oni svi jasno navode razlike, nastoje da budu posebni.
Ali postoji i sijaset distroleta, kvazi-distribucija gde su razlike minimalne i koriste se zvanične Arčove riznice. Neretko čak i bez ikakvog pomena ko je sastavio većinu paketa iz riznica. Ovakvi sklopovi stvaraju probleme, jer nisu dovoljno i pravilno testirani, programeri i paketari koji dostavljaju ogromnu večinu softvera kroz riznice nemaju veze sa njima niti rade sa njima u vidu. Međutim, korisnik koji je koristio neku instalacionu skriptu i naleti na problem, se neće obratiti onome ko je napisao skriptu, već se obraća onima koji sastavljaju sve osim te skripte.

Dakle, gde je linija?

Odjavljen

#21 16.09.2015 22.52.18

combuster
Administrator
Website

@Xabre

Nista, sve je ok, samo mi je malo oko zasuzilo big_smile

Ekipo, lepota Linuxa je u tome sto imate apsolutnu slobodu da radite sa njim sta god hocete. Ja to postujem u svakom obliku, meni je sa vremena na vreme pola Arch-a u stvari source code kompajliran iz git-a. Ali se u takvim slucajevima ne obracam nikome za pomoc, osim upstream developerima kada prijavljujem bug.

Vi ste svi archeri, koristili skripte ili ne, ali slazem se sa Xabre-om da u tom slucaju, tesko da cete ovde dobiti pomoc vezano za te 3rd party "olaksice", ne zato sto smo zadrti nego ih ne koristimo. Ako ja postujem vas izbor da koristite takve stvari, onda postujte i vi moj da smatram da koriscenje istih na arch-u nema nikakvog smisla (govorim sa namerom samo u prvom licu). Kad nadjem vremena okacicu video kako se instalira Arch za 15 minuta sa nekim laganim DE-om. Koliko god skripta stedela vremena za instalaciju, najvise ode na svlacenje paketa sa neta. Onih cirka 10 komandi koje neko treba da nauci za instalaciju (a i van nje jer ce vam nekad zatrebati da dodate particiju, reinstalirate grub ili dodate korisnika) u kucanju uzme ukupno 60 sekundi.

A buduci da je ovo Arch forum i da se drzimo KISS principa kao osnove za sve, jasno vam je zasto ne divergiramo previse od upstream pravila.

Odjavljen

#22 17.09.2015 00.18.04

bad63r_arch
Moderator

Amin. Sada zatvoriti temu big_smile ?

Odjavljen

#23 17.09.2015 07.01.15

combuster
Administrator
Website

Neka je otvorena, sloboda do koske - ukljucujuci naravno i slobodu govora (dok god nije flame/troll).

Odjavljen

Podnožje foruma

Pokreće me FluxBB